23 Grand Prix Sopot – Gdynia otwiera sezon 2020 GSMP.

Ten wyścig jest inny niż wszystkie poprzednie

Komplet 53 zgłoszonych wcześniej kierowców zgłosiło się do Odbioru Administracyjnego  poprzedzającego 1 i 2 Rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 23 Grand Prix Sopot Gdynia. Ze względu na panującą epidemię COVID – 19 organizatorzy z Automobilklubu Orski zrezygnowali z przeprowadzenia OA i technicznego Badania Kontrolnego  w tradycyjnym miejscu – na placu koło sopockiego Molo, gdzie prezentacji aut towarzyszyły tłumy widzów.. Badanie odbyło się na przestronnym parkingu pod Ergo Areną; umożliwiło to zachowanie maksimum bezpieczeństwa dla zawodników  i organizatorów. Wszyscy obecni na terenie BK mieli ubrane maseczki ochronne bądź tzw. przyłbice, przed wejściem na teren BK mierzono temperaturę.

Nietypowy charakter miała obowiązkowa odprawa z zawodnikami. Kierowcy wysłuchali informacji Dyrektora Wyścigu Lecha Orskiego… przez internet. L. Orski poinformował m.in.  się m.in. o korektach zabezpieczeń trasy, dokonanych na wniosek kierowców (wydłużenie niektórych barier energochłonnych) oraz zaapelował o zachowanie środków ostrożności – stosowania maseczek, dezynfekcji rąk ect..

Podczas BK Komisja Techniczna PZM przeprowadzała dodatkowe pomiary samochodów, sprawdzając zgodność danych deklarowanych przez zawodników ze stanem faktycznym. Sopocki wyścig to pierwsza impreza, podczas której auta są kwalifikowane do konkretnych grup i klas wg. Tzw. Performance Factor, systemu wdrażanego  w tym roku w wyścigach górskich przez FIA (Światową Federację Samochodową) i Polski Związek Motorowy.

Organizacja takiej imprezy w tak trudnym czasie wymaga ogromnego zaangażowania ze strony działaczy Automobilklubu Orski i PZM, ale także akceptacji i pomocy ze strony samorządów miast, na których terenie odbywa się wyścig –  Sopotu i Gdyni.

Na liczącej 3050 m trasie kierowcy pojawią się w sobotę 15 sierpnia (1 Runda GSMP), 2 Runda GSMP zostanie rozegrana w niedzielę 16.08.Od 2018 rekordzistą trasy jest Michał Ratajczyk, który Mitsubishi Lancerem  uzyskał czas 1:21,997.